Wyszukiwanie

Kościól pw. św. Anny w Niewodnej

OŁTARZ GŁÓWNY

KOŚCIÓŁ


Kościół p.w. św. Anny w Niewodnej

 

Pierwszy kościół w Niewodnej wzmiankowany jest w 1595 roku, kolejny drewniany w 1672 roku, obecny murowany z 1923 roku neogotycki.

            Kościół parafialny pw. św. Anny jest budowlą neogotycką, o typowej, powszechnej, chociaż nie pozbawionej uroku, architekturze, wybudowany na tarasie ziemnym w połowie wzniesiona. Czworoboczna masywna wieża, nakryta wysokim pobitym blachą dachem, góruje nad pagórkowatym terenem. W trójnawowe bazylikowe wnętrze, ozdobione współczesną ornamentalno – figuralną polichromią, wprowadzono starsze, XVII – wieczne elementy: trzy ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i chór muzyczny. Wszystkie, jednolite stylowo, dekorowane rokokowym ornamentem, stanowią część wyposażenia nie istniejącej świątyni. Bogactwo i elegancja dekoracji przyciągają wzrok, zachwycają finezją rysunku i mistrzostwem wykonania. Ołtarz główny zajmuje szerokość i wysokość prezbiterium, mieści się w polu środkowym pochodzące z II połowy XVII wieku malowane przedstawienie świętej Anny Samotrzeć. Ołtarze boczne są znacznie skromniejsze. Drewnianą chrzcielnice o kształcie kielicha nakrywa ażurowa pokrywa zwieńczona rzeźbą Chrztu Chrystusa w Jordanie. Połączenie w jeden zespół starych i nowych elementów było dla świątyni korzystnym rozwiązaniem, ocalały zabytkowe sprzęty, a kościół trafił na listę obiektów, które warto zobaczyć.

 Opis kościoła z książki - „W gminie Wiśniowa”, Kinga Trygar , s. 53-56.

WNĘTRZE KOŚCIOŁA

Wyposażenie kościoła

Wystrój kościoła napisany przez ks. Jana Baraniewskiego
Inwentarz parafii Niewodna z roku 1937

Ołtarze.
Ołtarz wielki, przeniesiony ze starego kościoła, w stylu barokowym, z drzewa, pomalowany oliwkowo – zielono i pozłacany, z kolumnami marmurowo - bladoróżowo malowanymi, z artystycznym obrazem Św. Anny na płótnie pędzla podobno „Szkoły Florenckiej” z XVI wieku, z czterema figurami Świętych – na kapitelach kolumn aniołowie – na rogach szczytowych wazony z kwiatami – nad głównym obrazem przedstawione niebo ze Św. Michałem, strącającym szatana – ponad tym obraz Opatrzności Bożej w otoczeniu aniołów w złotych promieniach – w szczycie obraz Trójcy Przenajświętszej. (Wartość głównego ołtarza - podana przez ks. J. Baraniewskiego - 3000 zł.)

W bocznych nawach ołtarze również ze starego kościoła przeniesione, z drzewa, w stylu barokowym, oliwkowo – zielono pomalowane i pozłacane (...), po prawej stronie figura Serca Matki Bożej z masy polichromowana – w ołtarzu po lewej stronie jest figura Serca Pana Jezusa z masy również polichromowana. (Wartość ołtarzy bocznych 2000 zł.)

Ambona przeniesiona ze starego kościoła, umieszczona jest w nawie głównej po stronie Ewangelii na pierwszym filarze, z drzewa, jasno – zielona pomalowana, w stylu barokowym, nakryta daszkiem z figurą anioła z trąbką. (Wartość 300 zł.)
Chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, drewniana, w stylu barokowym, pomalowana na kolor drzewa dębowego, ze złoconymi rzeźbami, umieszczona w bocznej prawej nawie. (Wartość 400 zł.)

Organy.
Organ jest nowy, w 1936 roku wykonany, stożkowo-pneumatyczny, czternasto-głosowy, o dwóch manuałach z pedałem. Szafa organowa dwuskrzydłowa, z drzewa miękkiego, orzechowo pomalowana, pozłacana, zakończona koronkową ozdobą – w środku szafy umieszczona jest klawiatura, odwrócona do wielkiego ołtarza. Organ stary, zupełnie zniszczony, usunięto. (Wartość 12800 zł.)

Dzwony
Jeden dzwon średniej wielkości z napisem: „Ad Dei gloriam et Carissimae Virginis Mariae honorem Patrona Nev Eccl. 1671. Valen. Boczamowicz P.N”, wagi około 100 kg, umieszczony na drewnianej dzwonnicy przy kościele. (Wartość – brak danych). Sygnaturka umieszczona w wieżyczce w środku kościoła. (Wartość 40 zł.) Dzwonek przy zakrystii -10 zł. Dwa dzwonki drążkowe – 12 zł. Trzy dzwonki mszalne – 6 zł.

Według starego inwentarza było trzy dzwony, z tych duży i mały dzwon zabrało wojsko austriackie w czasie wojny bez odszkodowania.

Kościół pod wezwaniem św. Anny

Widok koscioła

Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1921 - 1924 r. dzieki staraniom ks. Jana Baraniewskiego, któremu ofiarnie pomagali parafianie z kraju i z zagranicy, a także kolatorzy, rodzina Mycielskich z Wisniowej. Kościól ten poświęcono w 1924, a uroczyście konsekrował go 27 czerwca 1927 r. sufragan przemyski bp Karol Jóżef Fiszer.

Dzisiaj jest

piątek,
21 stycznia 2022

(21. dzień roku)

Zegar

Święta

Piątek, II Tydzień zwykły
Rok C, II
Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męcz.

Sonda

Co sądzisz o naszej stronie internetowej?

Bardzo dobra

Dobra

Mogła by być lepsza

Dobrze, że przynajmniej jest taka


Licznik

Liczba wyświetleń:
2307075