Remont Domu parafilanego

Poświęcenie budynku

DOM PARAFIALNY - TZW. "ORGANISTÓWKA

Budynek ten został wybudowany w latach 50-tych XX wieku przez ówczesnego proboszcza w Niewodnej ks. Macieja Dudka. Przez kilkanaście lat mieszkał w nim wraz z rodziną m.in. Stanisław Świrad - organista. Po wybudowaniu nowego domu przeniósł się do Kalembiny. W Niewodnej prowadził on niewielkie gospodarstwo, dlatego oprócz części mieszkalnej (dwóch pokoi, kuchni, klatki schodowej) w budynku tym mieściła się również w piwnicy stajnia a nad nią stodoła.
W budynku tym była tylko instalacja elektryczna, nie było bieżącej wody ani kanalizacji. Ogrzewany był piecami kaflowymi, które stały w pokojach.Niektórzy parafianie twierdzili, że ten budynek należy zburzyć a na jego miejscu wybudować nowy.
Przez wiele lat „Organistówka” była wykorzystywana tylko jako magazyn, gdzie składowane były stare dekoracje i sztuczne choinki. W czerwcu 2005 roku rozpoczęliśmy remont tego budynku, a rozpoczęliśmy go od usunięcia niepotrzebnego gruzu, zgrzybiałych i spróchniałych drzwi, zwłaszcza w suterenach, podłóg i rozwalenia popękanych pieców. W lipcu zaś zostały odkopane i nieco ususzone fundamenty, zostało zrobione też odwodnienie tego budynku. W suterenach ściany działowe nie miały fundamentów . Trzeba było je wykonać, a także w tzw. stajni należało położyć nową futrówkę, a oprócz tego wzmocnić płytę poprzez filary.
W tym samym roku wykonaliśmy wylewki w suterenach, ściany zostały otynkowane, wcześniej była założona instalacja elektryczna. W górnej części organistówki zostały poprawione ścianki działowe, wycięto otwór na drzwi do tzw. stodoły, prawie we wszystkich pomieszczeniach zrobiliśmy wylewki. Wielkim osiągnięciem w pracach remontowych było zamontowanie nowych plastikowych okien i drzwi zewnętrznych.
Najwięcej prac remontowych przy budynku organistówki wykonaliśmy w 2006 r. Oprócz wytynkowania zwłaszcza tzw. stodoły i zamontowania sufitu w tej stodole, została założona nowa instalacja elektryczna, doprowadzona z plebanii bieżąca woda, wykonana instalacja gazowa, zostało zrobione centralne ogrzewanie, położone płytki w kuchni, w korytarzu i częściowo w łazience, poprawiony został komin. Ściany zostały oczyszczone i pomalowane, sufit ocieplony i nieco obniżony. Zakupione również zostały nowe drzwi wewnętrzne.
W obecnym roku przy wspomnianym budynku wykonaliśmy również wiele prac remontowych, m.in. zostały położone panele w dwóch pokojach, ułożone zostały płytki w dużej sali i w łazience, a wszystkie ściany po zamontowaniu centralnego ogrzewania zostały na nowo pomalowane, zrobione zostały zbiorniki na ścieki, a wokół budynku została ułożona kostka. Poprawiony został też dach od strony „Klubu Seniora”. Wielkim osiągnięciem w obecnym roku jest wykonanie elewacji zewnętrznej budynku.
Najważniejsze prace remontowe przy tym budynku są już wykonane. Zostały nawet założone firanki i zasłony. Brakuje jeszcze wyposażenia. W najbliższym czasie zostaną wstawione nowe meble, zwłaszcza do kuchni i biblioteki.
W suterenach, jak już wspomniano, została wykonana tylko wylewka, ściany po otynkowaniu zostały pobiałkowane. Sutereny jednak muszą poczekać na lepsze czasy.
Pisząc o remoncie tego budynku warto wymienić i podziękować tym, którzy przez wiele dni aktywnie, nie pobierając żadnej zapłaty, pracowali. Do nich należą m.in.: Tadeusz Długosz, Józef Bielański, Tadeusz Król, Kazimierz Brzykowski, Eugeniusz Szczotkowski, Andrzej Dudek, Mariusz Nowak, Jan Nizicki, Roman Wójtowicz, Janusz Oliwa, Wojciech Jakubasz, Roman Kłęczek, Julian Tęczar, Jan Weron, Andrzej Jurasz, Marian Czaja, Zenon Tomaszewski, Andrzej Wójcik, a przede wszystkim Adam Rypyść. Oczywiście pracowało jeszcze wiele innych osób. Pozwolę sobie wymienić także moich braci, Antoniego i Czesława, którzy kilka tygodni również pracowali, pomagając mi w remoncie nie tylko organistówki, ale i plebanii.
Przy remoncie tego budynku pracowały także znane nam firmy z Wiśniowej: "WITMAR", "MEBLARZ" i "AGART".
Wszystkim, którzy pomagali mi w pracach remontowych, pragnę podziękować za wykonaną pracę i za ofiary składane na ten cel. Trzeba powiedzieć, że dziś budynek ten wygląda jak nowy.
Mam nadzieję, że wyrazem wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do wyremontowania tego budynku, będzie dobre jego wykorzystanie.
Dom parafialny jest nam potrzebny. Tym bardziej, że budynek „Klubu Seniora” zagraża bezpiczeństwu i należy go rozebrać.

Dom parafialny w Niewodnej

Po co nam dom parafialny?

Poświęcenie budynku parafialnego

Komu będzie on służył? Co będzie się w nim mieściło?


Jak wiemy, stary budynek, w którym mieścił się "Klub Seniora" zagraża bezpieczeństwu i należy go rozebrać, a zawilgocona salka w suterenach na plebanii nie mogła pomieścić wszystkich grup parafialnych.
Ponadto na plebanii nie ma odpowiedniego miejsca na bibliotekę parafialną, ani na świetlicę dla dzieci i młodzieży.
Teraz, gdy ten budynek został wyremontowany i poświęcony przez ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego dnia 14 maja br., wszyscy parafianie mogą z niego korzystać.
W naszej parafii działa kilka grup parafialnych: Rada Duszpasterska, Parafialny Zespół Caritas, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ognisko misyjne, chór parafialny "Harfa", Liturgiczna Służba Ołtarza - lektorzy, ministranci i schola. Teraz wszyscy będą mogli się spotykać w Domu parafialnym, w którym będą się odbywały spotkania i będzie się mieściła świetlica i biblioteka parafialna. Będą się tam też, nie jak do tej pory w kościele, odbywały spotkania dla kandydatów do bierzmowania.
Budynek ten będzie również służył na spotkania dla Koła Gosodyń Wiejskich, „Klubu Seniora” i innych grup, które działają w naszej wsi i parafii.
Należy dodać, że w budynka parafialnm odbyło się już kilka spotkań, m.in. obchodziliśmy 5-lecie Parafialnego Zespołu Caritas i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, spotkanie strażaków z okazji św. Floriana - patrona strażaków i uroczyste spotkanie z racji poświęcenia tego budynku.

Doam parafialny

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

Licznik

Liczba wyświetleń:
2441823