Wyszukiwanie

Biblioteka parafialna

Biblioteka parafialna mieści się w Domu Parafialnym w Niewodnej.

Bibilioteka czynna jest w każdy piątek po Mszy św. wieczornej i niedzielę po Mszy św.

Regulamin

REGULAMIN
BIBLIOTEKI PARAFIALNEJ W NIEWODNEJ

I. WARUNKI KORZYSTANIA

1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać wszyscy mieszkający na terenie parafii Niewodna, a także osoby spoza parafii.
2. Biblioteka czynna jest w każdy piątek po Mszy św. i w każdą niedzielę pół godziny po rannej Mszy św. i pół godziny przed sumą.
3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
4. Zapisu do biblioteki dokonuje się na podstawie ważnego dokumentu tożsamości (dzieci i młodzież na podstawie legitymacji szkolnej).
5. W przypadku zmiany adresu zamieszkania obowiązuje zgłoszenie tego w jak najszybszym terminie.
6. Każdy czytelnik zobowiązany jest zaznajomić się z regulaminem biblioteki.

II. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca, na dłużej można wypożyczyć tylko katechizmy.
3. W uzasadnionych przypadkach okres wypożyczenia może być przedłużony. Biblioteka może również żądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.
3. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu książki, jednak jeżeli nie zgłosi się po nią w wyznaczonym terminie, książka może być wypożyczona innej osobie.
4. Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, uszkodzenie lub poplamienie wypożyczonych przez siebie książek.
5. W przypadkach wyżej wymienionych zobowiązany jest odkupić taką samą książkę, ewentualnie zwrócić jej równowartość.
6 . Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczanych książek.

III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Różnego rodzaju uwagi na temat przeczytanych książek lub działalności biblioteki będą bardzo przydatne.
2. Podarowane książki, ofiary pieniężne na zakup nowych książek będą dla biblioteki dużą pomocą.
3. Bibliotekę parafialną prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Niewodnej.

 Ks. Proboszcz
 Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Sprawozdanie z działalności Biblioteki Parafialnej"Panie, każda książka otwiera przede mną okno na nowy, nieznany świat"
Maksym Gork
i

 

Pomysł na utworzenie biblioteki w Domu Parafialnym w Niewodnej zrodził się podczas tegorocznych wakacji a jego inicjatorem był ks. proboszcz.

Po wielu staraniach ks. proboszcza oraz młodzieży z KSM-u, przy czynnej współpracy z panią Wiesławą Bełch, wspólnymi siłami udało się utworzyć Bibliotekę Parafialną. Oficjalne otwarcie biblioteki miało miejsce 7 września 2007 r.

W naszej bibliotece każdy znajdzie i może wypożyczyć coś dla siebie. Obecnie biblioteka liczy ponad 600 książek, które są podzielone według różnych kryteriów na 14 działów. W bibliotece można znaleźć książki o tematyce: biblijnej, maryjnej, liturgicznej,modlitwy i rozważania,  poezje, śpiewniki i scenariusze, postacie świętych i błogosławionych, katechizmy, książki o papieżu Janie Pawle II i jego dzieła, literatura piękną, historyczne. Są też książki dla dzieci, młodzieży i nie tylko, ważniejsze czasopisma, a w tym oprawione wszystkie egzemplarze naszej gazety „Rodzina Boża”.

Większość książek pochodzi z prywatnej biblioteki ks. Henryka Czajki. Posiadamy również książki ofiarowane przez osoby prywatne. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom naszej biblioteki, a zaliczają się do nich m.in.: dyr. Szkoły Podstawowej w Różance, mgr Józef Cynarski, Marian Salamon, Dorota Król, Maria Pasieka, Zofia Wójtowicz, Beata Kisiel, Jan Mendrala, Anna Godek, Krystyna Żurowska, Dorota Nizicka, Dorota Wójcik i inni.

Wiele osób bardzo chętnie odwiedza naszą bibliotekę i często wypożycza książki. Do tej pory zapisało się 39 osób, które łącznie wypożyczyły 82 książki.

Zapraszamy wszystkich parafian do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek. Jan Kasprowicz napisał: "Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg nie ostudzi".  Ciekawe jest też powiedzenia Jana Raka: "Książki to są najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele".

Biblioteka czynna jest w każdy piątek po Mszy św. i w niedzielę po porannej Mszy św. i pół godziny przed  sumą.
  

Życzymy miłej lektury

Natalia Szczotkowska
Natalia Szczotkowska


Sprawozdanie
z działalności Biblioteki Parafialnej

 

"W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz"

Biblioteka Parafialna w Niewodnej istnieje już ponad rok. Mieści się ona w Domu Parafialnym i jest prowadzona przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
 Liczba czytelników naszej biblioteki ciągle wzrasta, z czego ogromnie się cieszymy. W 2008 r. zapisało się 17 osób, a ogólna liczba czytelników wynosi 56.
 Księgozbiór biblioteki liczy 867 woluminów, z czego w minionym roku zostało wpisane 261 książek. W 2008 roku wypożyczono 109 książek.
 W bibliotece można zaleźć książki o tematyce: biblijnej, maryjnej, liturgicznej, historycznej, modlitwy i rozważania, poezje, śpiewniki i scenariusze, książki o postaciach świętych i błogosławionych, katechizmy, książki o Papieżu Janie Pawle II i Jego dzieła, literaturę piękną. Są też książki dla dzieci, młodzieży i nie tylko. Ostatnio utworzonymi działami są lektury i nauka. Na bieżąco wpisywane są do inwentarza biblioteki książki pochodzące przede wszystkim z darów. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom naszej biblioteki, a zaliczają się do nich między innymi: Ewa Kołodziejczyk i Zofia Irzyk, Eugeniusz Grzebień, Marian Salamon, Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniowej, p. Błoniarz, Marcel Kubacki, Jan Mendrala, Teresa Włosek i inni. Bibliotekę można również wspomagać ofiarami pieniężnymi, które byłyby przeznaczone na zakup nowych książek.
 W naszej biblitece można również wypożyczyć różne czasopisma. Posiadamy między innymi oprawione wszystkie egzemplarze naszej gazety "Rodzina Boża", czasopisma: Wychowawca, Wzrastanie, Miłujcie się, Droga, Jasna Góra, Misje dzisiaj, Karan, List, Rycerz Niepokalanej, Orędzie Miłosierdzia, Świat Misyjny, Życie i wiara i inne.
 Biblioteka czynna jest w każdy piątek i niedzielę po Mszy Świętej.
 Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek. Maksym Gorki pisał: „Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pustej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka”.
 Pamiętajmy: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”.


Dzisiaj jest

piątek,
02 grudnia 2022

(336. dzień roku)

Zegar

Święta

Piątek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I
Dzień Powszedni

Sonda

Co sądzisz o naszej stronie internetowej?

Bardzo dobra

Dobra

Mogła by być lepsza

Dobrze, że przynajmniej jest taka


Licznik

Liczba wyświetleń:
2407299