RAJD ROWEROWY SZLAKIEM DĘBÓW KATYŃSKICH

KSM na I Rajdzie Rowerowym szlakiem dębów katyńskich w gminie Wiśniowa. Niewodna - Różanka - Szufnarowa - Wiśniowa - Markuszowa - Kalembina - Niewodna. 21 sierpnia 2013 r.

Rajd rowerowy

PIERWSZY RAJD ROWEROWY

SZLAKIEM DĘBÓW KATYŃSKICH

W GMINIE WIŚNIOWA

W ramach obchodów Dnia Katyńskiego w Niewodnej 25 kwietnia 2010 r. zostało poświeconych 7 dębów katyńskich. Są one niejako żywymi pomnikami upamiętniającymi bohaterów pomordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 r. naszych rodaków z terenu gminy Wiśniowa. Dęby te wójt gminy Wiśniowa wręczył poszczególnym delegacjom z miejscowości: Niewodna, Różanka, Szufnarowa, Wiśniowa, Markuszowa i Kalembina.

Dąb posadzony w Niewodnej upamiętnia zamordowanego w Charkowie porucznika Stanisława Szczepanika, w Różance zamordowanego w Twerze strzałem w tył głowy posterunkowego Kazimierza Ogorzałka, w Szufnarowej - dwa dęby upamiętniające zabitych w Katyniu kapitana Andrzeja Górkę i podporucznika Jana Piterę, w Wiśniowej zabitego w Twerze aspiranta Policji Państwowej Jana Proszaka, w Markuszowej aspiranta Policji Państwowej Józefa Niedzielę - zginął również w Twerze i w Kalembinie kapitana Kazimierza Boguckiego zamordowanego w Katyniu. W Kalembinie znajduje się też drugi, ósmy dąb (brak dokładnych danych), upamiętniający sierżanta Stanisława Ziembę.

W środę, 21 sierpnia br. młodzież z niewodzkiego KSM-u wraz ze mną dla ożywienia pamięci o bohaterach pomordowanych m.in. w Katyniu, mimo deszczowej pogody, wyruszyła rowerami szlakiem dębów katyńskich w gminie Wiśniowa. Jadąc trasą z Niewodnej przez Różankę do Szufnarowej i Wiśniowej, potem przez Jazową do Markuszowej i przez Kożuchów do Kalembiny, aż w końcu dotarliśmy do Niewodnej. Przejechaliśmy trasę liczącą nieco ponad 35 km.

Po naszej rowerowej „przygodzie”, już wiemy, gdzie posadzone zostały dęby katyńskie. I tak: w Niewodnej - przy cmentarzu obok kościoła, w Różance na nowym cmentarzu, w Szufnarowej nad szkołą podstawową, w Wiśniowej - przy kościele obok dębu papieskiego, w Markuszowej - przy szkole podstawowej, a w Kalembinie - za stadionem.

Prawie wszystkie dęby, od momentu posadzenia znacznie urosły, oprócz dębów, które znajdują się w Szufnarowej. One, posadzone nad szkołą na górce, jak tak dalej będzie, prawdopodobnie w niedługim czasie zupełnie uschną. Pozostanie po nich ogrodzenie a na nich tabliczka z danymi, kogo upamiętniały.

Nawiedzając te "żywe pomniki", zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy odpowiednią modlitwę za pomordowanych.

Zachęcam do odwiedzania tych miejsc, gdzie są posadzone wspomniane "żywe pomniki" w postaci dębów, aby w ten sposób ożywić pamięć o tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani, najczęściej strzałem w tył głowy.

Uczestnikom I Rajdu Rowerowego Szlakiem Dębów Katyńskich, czyli młodzieży z KSM-u, pragnę serdecznie podziękować za trud, którego się podjęli mimo deszczu.

Wspomniany rajd zakończyliśmy Mszą św. wieczorną w kościele w Niewodnej i ogniskiem.

Już dzisiaj zapraszam, zwłaszcza młodzież, do wzięcia udziału w kolejnym rajdzie, który zapewne odbędzie się w przyszłym roku. Mam również nadzieje, że w przyszłości dołączy do nas młodzież z terenu gminy Wiśniowa, przynajmniej z miejscowości, gdzie zostały posadzone dęby katyńskie.

sobota,
26 maja 2018