Ważna ifnormacja

do

Marszałka Województwa Podkarpackiego,

Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

dotyczący dotacji na zabytki w kościele parafialnym w Niewodnej

Od 16 lat, jako parafia, prowadzimy prace konserwatorskie zabytkowego kościoła parafialnego i zabytków z nieistniejącego już drewnianego kościoła, które zostały przeniesione do nowej świątyni, również polichromii ściennej. Udało się nam, dzięki m.in. dotacji Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Gminy Wiśniowa i Powiatu Strzyżowskiego, poddać konserwacji ołtarz główny (ponad 300 tyś) ołtarze boczne (blisko 100 tyś), jak również zabytkową chrzcielnicę, ambonę, prospekt organowy, polichromię ścienną w prezbiterium, stacje drogi krzyżowej, zabytkowy Krucyfiks z XVII wieku i inne). W 2014 r. dzięki dotacji z budżetu państwa – na usuwisko i dzięki Staroście Powiatu Strzyżowskiego i Zarządowi Dróg udało się nam zabezpieczyć zabytkowy kościół, któremu groziło zawalenie (blisko 6 000 000 zł).

Napisaliśmy już 14 wniosków do Urzędu Marszałkowskiego. Przez ostatnie dwa lata nie pisaliśmy o dotację, bo doszedłem do wniosku, że nie ma sensu pisać, skoro z Urzędu Marszałkowskiego nie otrzymujemy dotacji. Teraz napisaliśmy, bo myślałem, że coś się zmieniło, ale jak widzę, prawie nic. Tak mi się wydaje, patrząc na tych, którzy co roku otrzymują dotację, że chyba trzeba mieć znajomości. Wcześniej należało je mieć w PSL a teraz chyba w PIS-ie. Dotację otrzymaliśmy tylko trzy razy  (raz 5 tyś zł i dwa razy po 20 tyś). Przeważnie brakuje pieniędzy dla Niewodnej.

Obecnie, gdy napisaliśmy prośbę o dotację, to nawet nie uwzględniono nas w spisie parafii, które mają uzupełnić swój wniosek, a chodziło o detale. Zbieg okoliczności sprawił, że się dowiedziałem o tym, że mamy uzupełnić ten wniosek. Na jego uzupełnienie mieliśmy tylko kilka godzin.

Na ten rok otrzymaliśmy dotację na prace konserwatorskie od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków 50 tyś zł i ze Starostwa Powiatowego Strzyżów 5 tyś. I mamy również obiecane 5 tyś z Urzędu Gminy Wiśniowa, ale nie napisaliśmy wniosku, bo jeszcze nie wiemy czy podejmiemy się prac konserwatorskich. To jest zbyt mało, żeby w tym roku podjąć się jakichkolwiek prac konserwatorskich. Parafii nie stać na drugie 50 tyś zł.

Teraz nie wiemy co robić, bo nawet gdybyśmy wzięli kredyt w tym roku, to podejrzewam, że braknie nam funduszy na następne lata a prace przewidziane na ten rok, to tylko część prac konserwatorskich polichromii ściennej.

Dodam jeszcze, że za 4 lata będziemy obchodzić 100-lecie poświęcenia naszego kościoła i chcielibyśmy odnowić kościół przynajmniej od wewnątrz. Pęknięcia są widoczne również na zewnątrz kościoła. W obecnym, czasie nie stać nas też na konserwację wieży i murów kościoła.

Proboszcz parafii – ks. Henryk Czajka

niedziela,