Wyszukiwanie

RAJD ROWEROWY SZLAKIEM DĘBÓW KATYŃSKICH

KSM na I Rajdzie Rowerowym szlakiem dębów katyńskich w gminie Wiśniowa. Niewodna - Różanka - Szufnarowa - Wiśniowa - Markuszowa - Kalembina - Niewodna. 21 sierpnia 2013 r.

Powrót

Rajd rowerowy

PIERWSZY RAJD ROWEROWY

SZLAKIEM DĘBÓW KATYŃSKICH

W GMINIE WIŚNIOWA

 

W ramach obchodów Dnia Katyńskiego w Niewodnej 25 kwietnia 2010 r. zostało poświeconych 7 dębów katyńskich. Są one niejako żywymi pomnikami upamiętniającymi bohaterów pomordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 r. naszych rodaków z terenu gminy Wiśniowa. Dęby te wójt gminy Wiśniowa wręczył poszczególnym delegacjom z miejscowości: Niewodna, Różanka, Szufnarowa, Wiśniowa, Markuszowa i Kalembina.

Dąb posadzony w Niewodnej upamiętnia zamordowanego w Charkowie porucznika Stanisława Szczepanika, w Różance zamordowanego w Twerze strzałem w tył głowy posterunkowego Kazimierza Ogorzałka, w Szufnarowej - dwa dęby upamiętniające zabitych w Katyniu kapitana Andrzeja Górkę i podporucznika Jana Piterę, w Wiśniowej zabitego w Twerze aspiranta Policji Państwowej Jana Proszaka, w Markuszowej aspiranta Policji Państwowej Józefa Niedzielę - zginął również w Twerze i w Kalembinie kapitana Kazimierza Boguckiego zamordowanego w Katyniu. W Kalembinie znajduje się też drugi, ósmy dąb (brak dokładnych danych), upamiętniający sierżanta Stanisława Ziembę.

 

W środę, 21 sierpnia br. młodzież z niewodzkiego KSM-u wraz ze mną dla ożywienia pamięci o bohaterach pomordowanych m.in. w Katyniu, mimo deszczowej pogody, wyruszyła rowerami szlakiem dębów katyńskich w gminie Wiśniowa. Jadąc trasą z Niewodnej przez Różankę do Szufnarowej i Wiśniowej, potem przez Jazową do Markuszowej i przez Kożuchów do Kalembiny, aż w końcu dotarliśmy do Niewodnej. Przejechaliśmy trasę liczącą nieco ponad 35 km.

 

Po naszej rowerowej „przygodzie”, już wiemy, gdzie posadzone zostały dęby katyńskie. I tak: w Niewodnej - przy cmentarzu obok kościoła, w Różance na nowym cmentarzu, w Szufnarowej nad szkołą podstawową, w Wiśniowej - przy kościele obok dębu papieskiego, w Markuszowej - przy szkole podstawowej, a w Kalembinie - za stadionem.

Prawie wszystkie dęby, od momentu posadzenia znacznie urosły, oprócz dębów, które znajdują się w Szufnarowej. One, posadzone nad szkołą na górce, jak tak dalej będzie, prawdopodobnie w niedługim czasie zupełnie uschną. Pozostanie po nich ogrodzenie a na nich tabliczka z danymi, kogo upamiętniały.

Nawiedzając te "żywe pomniki", zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy odpowiednią modlitwę za pomordowanych.

Zachęcam do odwiedzania tych miejsc, gdzie są posadzone wspomniane "żywe pomniki" w postaci dębów, aby w ten sposób ożywić pamięć o tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani, najczęściej strzałem w tył głowy.

Uczestnikom I Rajdu Rowerowego Szlakiem Dębów Katyńskich, czyli młodzieży z KSM-u, pragnę serdecznie podziękować za trud, którego się podjęli mimo deszczu.

Wspomniany rajd zakończyliśmy Mszą św. wieczorną w kościele w Niewodnej i ogniskiem.

Już dzisiaj zapraszam, zwłaszcza młodzież, do wzięcia udziału w kolejnym rajdzie, który zapewne odbędzie się w przyszłym roku. Mam również nadzieje, że w przyszłości dołączy do nas młodzież z terenu gminy Wiśniowa, przynajmniej z miejscowości, gdzie zostały posadzone dęby katyńskie.

Dzisiaj jest

środa,
08 grudnia 2021

(342. dzień roku)

Zegar

Święta

Środa, II Tydzień Adwentu
Rok C, II
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny

Sonda

Co sądzisz o naszej stronie internetowej?

Bardzo dobra

Dobra

Mogła by być lepsza

Dobrze, że przynajmniej jest taka


Licznik

Liczba wyświetleń:
2292509